Alma: To ja jednak chcę być w nadzorze!

Wytężmy wspólnie szare komórki i postawmy się w roli wiceprzewodniczącego rady nadzorczej spółki giełdowej. Powiedzmy, że z grona sWIG80. Czyli mamy do czynienia z jedną ze spółek z głównych indeksów GPW. I… z „grubą rybą” rządzącej partii.

No właśnie. Jesteśmy sobie wiceszefem nadzoru spółki. Jest połowa maja, w czerwcu będzie walne. Kadencja jeszcze mi nie mija, ale mam już dość. Coś nie podoba mi się w radzie, w spółce, a może po prostu mam inne priorytety, nie mam czasu… Zostawmy to na boku. Grunt, że chcemy wziąć swoje zabawki i zanieść je do innej piaskownicy. Tym bardziej, że jesteśmy niezależnym co do zasady członkiem rady, więc de facto nic nas nie powinno trzymać. Wysyłamy do spółki pismo, w którym rezygnujemy z członkostwa w radzie. Nie musimy się tłumaczyć, więc tego nie robimy. Po prostu rezygnujemy, a za termin wpisujemy dzień najbliższego walnego. Nie chcemy robić bowiem dziwnie nerwowych ruchów, które nie pomogłyby ani nam, ani spółce.

Po paru dniach… Po paru spotkaniach, po paru szklaneczkach dobrej whisky, może po paru przyjacielskich kubańskich cygarach, zmieniamy zdanie. Co robimy? Czas na test.

A. Cóż, słowo się rzekło. Zrezygnowałem. Ale jeśli może poproszę, wytłumaczę rzeczowo sprawę, akcjonariusze zechcą mnie powołać na walnym po raz drugi do końca kadencji?

B. Obracamy sprawę w żart. Śmiejemy się, że pomyłkowo wysłaliśmy pismo o rezygnacji. Że co? Że raport w ESPI poszedł? Odkręci się… Każdy ma takie pismo z rezygnacją na pewno przygotowane na wszelki wypadek, a ja po prostu przez zupełny przypadek je podpisałem i wysłałem. Lunatyk? Ale tak czy siak to się przecież nie liczy, dajcie spokój, przyjaciele…

================================

Postawiliście na A? Co do zasady słusznie. Tylko że zobaczyliśmy w realu wersję B… Nie wierzycie? To spójrzcie.

Delikatesowa Alma Market (sam lubię robić u nich zakupy), opublikowała 17 maja komunikat bieżący o takiej treści (nr 7/2011):

„Zarząd ALMA MARKET SA informuje, że w dniu 17 maja 2011 roku otrzymał oświadczenie Pana Andrzeja Wyrobiec o rezygnacji z pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej ALMA MARKET SA ze skutkiem na dzień rozpoczęcia najbliższego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki ALMA MARKET SA.”

Tymczasem po 10 dniach, 27 maja, widzimy taki oto komunikat bieżący Almy:

„Zarząd Alma Market SA informuje, że w dniu 27 maja 2011 r. wpłynęło do spółki oświadczenie Pana Andrzeja Wyrobiec o cofnięciu pomyłkowo złożonego oświadczenia z dnia 17 maja 2011 r. o rezygnacji z funkcji w Radzie Nadzorczej (złożonego ze skutkiem na dzień rozpoczęcia najbliższego Walnego Zgromadzenia spółki). Spółka wyraziła zgodę na cofnięcie oświadczenia i przedstawi sprawę do ostatecznej akceptacji najbliższego Walnego Zgromadzenia.”

Ojjjj….

Specjaliści od relacji inwestorskich i PR nie są szczęśliwi, widząc opcję B. Pewnie nawet prawnicy mieli zagwostkę, co z tym zrobić.

Gdy weźmiemy do ręki KSH, sporo napisane jest o rezygnacji członka zarządu (m.in. że rezygnacja jest efektywna od dnia doręczenia), ale nie ma nic o rezygnacji członka nadzoru. Kiedy wygasa mandat, jak się go powołuje – owszem. O rezygnacji cisza. Teoretycznie powinno być tak, jak przy członku zarządu. Ale skoro cisza – także w statucie Almy i regulaminie RN, to trzeba sięgnąć do KC. W prawie cywilnym jest art. 61 §1, który mówi, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią”. Wysłanie komunikatu bieżącego 17 maja jest najlepszym dowodem, że zarząd Almy wiedział. Jeśli nie, z informacją zapoznać mógł się poprzez media…

Jakby na to nie patrzeć, rezygnacja była złożona właściwie i wiążąco. Na walnym (jeszcze nie zostało zwołane), powinna zakończyć się obecna kadencja pana wiceprzewodniczącego. Jeśli spółce zależy na jego zatrudnieniu, to dziwi brak komunikacji przed wysłaniem „pomyłkowego oświadczenia”. Nawet po otrzymaniu pisma, ale przed publikacją w ESPI, można było porozmawiać z panem wiceprzewodniczącym. Później, aby wyglądać poważnie, raczej powinno się już poczekać do walnego i najwyżej jeszcze raz powołać tę samą osobę. Takie jest przynajmniej moje zdanie. Tym bardziej, że i tak prawnicy Almy orzekli, że akcjonariusze na walnym muszą przegłosować odwołanie rezygnacji, o ile nie jest to w ogóle wątpliwa konstrukcja uchwały. Nie lepiej byłoby w normalnym trybie powołać członka rady nadzorczej? Może jednak czegoś nie biorę pod uwagę i sprawy wyglądają inaczej? Jeśli tak, to pomóżcie zagonić moje szare komórki do bardziej wytężonej roboty. Zachęcam do dyskusji! (komentarze poniżej)

Przy okazji warto zauważyć, że pan wiceprzewodniczący na brak wolnego czasu raczej nie narzeka i może mieć w naturalny sposób problemy z godzeniem podstawowych zajęć zawodowych plus czas dla rodziny (ponoć rodzina to jego pasja) z pracą dla Almy, szczególnie gdy spojrzymy na info nr 2 (bio Sekretarza Generalnego PO!). Z drugiej strony oczywiście może być na wskroś cenny dla Almy…

Pan Andrzej Wyrobiec prawdopodobnie jest mądrym, ciekawym, ambitnym i wartościowym człowiekiem o szerokich horyzontach, umiejącym patrzeć na rzeczy z dystansem. Choć nie miałem jeszcze niestety okazji bezpośredniego spotkania czy współpracy. Tylko to „pomyłkowo wysyłane” oświadczenie… Aż strach pomyśleć, co by mogły zrobić takie „pomyłkowe oświadczenie”, gdyby dotyczyło na przykład funkcji politycznych. Czołówka w Wiadomościach i mega spekulacje opozycji o finansach PO (do niedawna skarbnik, następca Mirosława Drzewieckiego)…

Miejmy nadzieję, że na studenckich festiwalach piosenki, a tym bardziej w PO i rządzie takie rzeczy się nie zdarzają… I trzymam kciuki, żeby w Almie też się już nie zdarzały…

Info nr 1 – z serwisu internetowego Almy Market:

Andrzej Wyrobiec
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Pan Andrzej Wyrobiec w latach 1996 – 2009 był wspólnikiem, a następnie prokurentem i członkiem Zarządu w Agencji Reklamy „Wenecja” sp. z o.o. Wcześniej związany z instytucjami kultury. Był m.in.: dyrektorem Studenckich Festiwali Piosenki w Krakowie i dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury „Pod Jaszczurami” w Krakowie.

W latach 1998-2002 był członkiem Komisji Promocji Rady Miasta Krakowa. Ma bogate doświadczenie w organach nadzorczych. W okresie 2001 – 2005 był członkiem Komisji Rewizyjnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, a w okresie 2003 – 2009 członkiem Komisji Inwentaryzacyjnej Gminy Kraków. Od maja 2002 do czerwca 2006 zasiadał w Radzie Nadzorczej Radia Kraków S.A., natomiast w okresie maj 2007 – październik 2009 był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej MPL Kraków – Balice Sp. z o.o. Od 2005 roku radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Urodzony w 1964 roku. Posiada wykształcenie wyższe. Jest absolwentem historii  na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, ukończył również Studium Dziennikarskie w Instytucie Filologii Polskiej tej uczelni. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku Rachunkowość i Finanse. Ukończył kurs i zdał egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.

Info nr 2 – z serwisu internetowego Platformy Obywatelskiej:

 • imię i nazwisko: Andrzej Wyrobiec
 • data i miejsce urodzenia: 3 sierpnia 1964 r. Chrzanów
 • dzieci: Łukasz i Michał
 • stan cywilny: Żona Elżbieta. Przedsiębiorca, filolog rosyjski.
 • wykształcenie: Wyższe. Absolwent studium dziennikarskiego i Historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku Rachunkowość i Finanse.
 • powód zainteresowania polityką: Ludzie. Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki.
 • największy sukces: Przede mną.
 • największe marzenie: Wisła Kraków w Finale Ligi Mistrzów.
 • największa zaleta: Zdrowy rozsądek, chociaż największe marzenie może być tego zaprzeczeniem :-)
 • ulubiony wykonawca muzyczny: On – Jacek Kaczmarski. Ona – Marlena Dietrich.
 • ulubiona książka: Ferenc Molnar „Chłopcy z placu broni”
 • ulubiony film: „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” reż. Sergio Leone
 • ulubione zwierze: kot
 • pasje życiowe: dom, rodzina, Kraków
 • pełnione funkcje: Sekretarz Generalny PO
 • adres e-mail: andrzej.wyrobiec@platforma.org
 • strona WWW: www.wyrobiec.pl
 • koło Platformy Obywatelskiej: koło im. Roberta Szumana w Krakowie
 • biografia: „W latach 1989-94 Dyrektor Programowy Studenckiego Centrum Kultury “Pod Jaszczurami” i Dyrektor Studenckich Festiwali Piosenki w Krakowie. 1994-96 Kierownik Wydziału Promocji Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. 1996-2006 Przedsiębiorca, Współwłaściciel i Członek Zarządu Agencji Reklamy „”Wenecja”” w Krakowie. Od 2005 roku Radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.
 • działalność polityczna: od 1991 członek Kongresu Liberalno-Demokratycznego w Krakowie. Od 1994 członek Unii Wolności. 1997-2000 sekretarz Regionu Małopolskiego UW. Od 2001 członek Platformy Obywatelskiej RP. 2002-2009 Skarbnik Regionu Małopolskiego PO. 2006-2010 Pełnomocnik Finansowy PO i Pełnomocnik Finansowy Komitetów Wyborczych PO. 2006-2009 Zastępca Skarbnika PO, 2009-2010 Komisarz ds. Regionu Małopolskiego PO, 2009-2010 Skarbnik PO. W 2010 Pełnomocnik Finansowy Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Od 2010 Sekretarz Generalny PO”

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.