Dubajskie emocje dały sporo zarobić

Z dzisiejszą rozgrywki na GPW niedoświadczeni inwestorzy powinni wiele się nauczyć. Tymczasem przewrażliwieni „plują sobie w brodę”…

WIG20 otworzył się w okolicy 4 proc. na minusie, a kurs BZ WBK spadał dwa razy mocniej. Krach? Niektórzy najwyraźniej się na niego przygotowywali. Racjonalnych podstaw do niego jednak nie było, ale jak zwykle zadziałała psychologia… Kłopoty agencji inwestycyjnej Dubaju i finansowanie jej (80 mld USD kredytów) też przez europejskie banki, zrobiły swoje. Wielu graczy mogło wpaść w panikę i oczekiwać szybkiego pogłębiania spadków na rynkach akcji po wczorajszej zniżce. Tłum sprzedających na GPW mocno zepchnął indeksy w dół na porannym równoważeniu rynku, co utwierdzało sprzedających w pewności o podjętej słusznej decyzji. I dosypywali więcej akcji po prawej stronie arkusza zleceń.

Tymczasem ogromne problemy Dubaju były mi znane od przynajmniej pół roku, więc specjalistom z instytucji finansowych tym bardziej nie powinny być obce. Przed kilkoma tygodniami przez agencje informacyjne przelała się też fala informacji o niewypłacalności organizatora śmiałych inwestycji w Emiratach. Dodatkowo, po kilka miliardów dolarów zagrożonych kredytów (pod które wciąż są jednak zastawy) to dla globalnych instytucji nie są ogromne problemy. Poza tym, warto obserwować reakcje na bardziej rozwiniętych rynkach, gdzie inwestorzy mniej emocjonalnie działają na rynku. Tam dziś z rana spadki były symboliczne w porównaniu do naszych. Może więc wykorzystać  okazję? Chwilę pomyślałem i doszedłem do wniosku, że day trading będzie dziś na GPW niezwykle udany i…  nie pomyliłem się.

Jeden z najbardziej wyrazistych przykładów: BZ WBK. Na początku sesji można było kupić akcje 7-8,5 proc. taniej niż na wczorajszym zamknięciu, choć bank ten nie pożyczył Dubajowi ani złotówki :) Moim zdaniem, kurs BZ był wysoki, ale tak dynamiczna przecena nie miała podstaw. Gdy emocje opadły, inne rynki zaczęły nawet wychodzić na plus, kurs BZ WBK wyszedł nawet nad kreskę… 8 proc. w 2,5 godziny na płynnym blue chipie to – sami chyba przyznacie – całkiem niezły wynik.

Korekta wisi w powietrzu, ale to jeszcze nie ten zapalnik.

Jak widzicie obecną sytuację na rynkach? Czekam na komentarze (poniżej) i pozdrawiam.

Zawartość tego serwisu to wyraz osobistych poglądów autora, które nie stanowią “rekomendacji” w rozumieniu przepisów prawa, a każdy element serwisu hosssa.pl jest chroniony prawem autorskim.
Przeczytaj “
Prawa autorskie i zastrzeżenia prawne.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.