GPW! Ostro do pracy, bo działa Wiednia rosną w siłę

Warszawska GPW nie powinna spocząć na laurach, bo może za kilka lat obudzić się, mówiąc bardzo potocznie i niezbyt elegancko, aczkolwiek trafnie, z ręką w nocniku. Ruchy Wiener Börse zapowiadają ciężki bój o wpływy w naszym regionie. Firmy i brokerzy mogą bez przemyślanej strategii GPW, niestety, podążyć nad Dunaj…

Austriacka giełda wytoczyła ofensywę, by szybko odzyskać palmę pierwszeństwa w regionie. Jeśli GPW nie chce pozwolić, by zepchnęła ją na margines w oczach świata, musi śmiało zawalczyć o swoją pozycję. Jaki oręż wytoczyli Wiedeńczycy i co wystawić przeciw niemu?

Dziś austriacka giełda ogłosiła wszem i wobec, że to ona, wraz z przejętymi parkietami w Budapeszcie, Pradze i Lublanie, jest regionalnym liderem (polecam zapoznanie się chociażby z prezentacją pod adresem www.ceeseg.com/ceeseg.html). Aby to podkreślić, do życia powołano CEE Stock Exchange Group (CEE SEG) – markę, pod jaka funkcjonują już cztery wspomniane giełdy (współpracują z nimi jeszcze parkiety w Bukareszcie, Banja Luce i Sarajewie). Przy okazji wystartowały dwa nowe indeksy (denominowane w euro i USD, z datą bazową 2 stycznia 2009 r.), które mają odzwierciedlać nastroje w naszej części Europy. CEETX ma pokazywać trendy 25 blue chipów z parkietów giełdowego aliansu, a CEESEG Composite to indeks głównych indeksów Wiednia, Budapesztu, Pragi i Lublany.

Wiedeńska giełda, która w 2004 r. przejęła wraz z konsorcjum austriackich banków kontrolę nad węgierską giełdą, kupiła większościowe pakiety akcji parkietów w Czechach i Słowenii w zeszłym roku. Unifikacja systemów tradingowych (Xetra) czy formalne stworzenie jednego organizmu biznesowego nie powinny więc dziwić. Tym bardziej, że od kilku miesięcy GPW wykorzystywała marketingowo uzyskaną palmę pierwszeństwa w regionie pod względem obrotów i kapitalizacji, nie mówiąc o debiutach. To musiało irytować Austriaków, którzy przez wiele lat nie mieli sobie równych w Europie Wschodniej i Środkowej. Dlatego obecnie ruszają na road show po całym świecie, by prezentować CEE SEG jako największy rynek naszego regionu (o 41 proc. wyższa kapitalizacja krajowych spółek i o 75 proc. wyższe obroty niż w Warszawie). Zresztą, pierwsze „show” wśród inwestorów instytucjonalnych w Londynie już się odbyło, a następne są zaplanowane we Frankfurcie, Sztokholmie i Nowym Jorku (koniec listopada).

Ludwik Sobolewski
Ludwik Sobolewski

Zapowiada się interesująca rozgrywka między prezesem giełdy w Wiedniu (obecnie to Heinrich Schaller (po prawej), przez wiele lat związany z Raiffeisen Bankiem) i w Warszawie (obecnie to Ludwik Sobolewski, długoletni wiceprezes KDPW).

Heinrich Schaller
Heinrich Schaller

Mocna promocja CEE SEG i entuzjazm Wiednia w rozwijaniu swego biznesu utrudniają jednak życie GPW. Nasz parkiet jest przecież w trakcie prywatyzacji, więc jego kierownictwu trudno podejmować istotne decyzje. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać kilka miesięcy na przejęcie kontroli nad GPW przez Nasdaq-OMX, London Stock Exchange, Deutsche Börse lub NYSE-Euronext (decyzje w tym temacie zapadły już jakiś czas temu w Ministerstwie Skarbu, więc przyjmijmy to za oczywistą rzecz…). Wtedy, po uzgodnieniu strategii z nowym rozgrywającym, GPW będzie mogła znów śmiało zawalczyć o miano regionalnego lidera. A może oddać GPW wszystkim adoratorom na raz… Co na razie? GPW może na przykład umiejętnie prezentować dane statystyczne… Kapitalizacja wszystkich spółek notowanych na GPW (w tym włoskiego UniCredit) jest wciąż o 38 proc. wyższa niż CEE SEG, a GPW wraz z NewConnect nie ma sobie równych pod względem IPO. Na dłuższą metę to jednak za mało, by to o Warszawie mówiło się, że jest regionalnym centrum finansowym.

Czy Warszawa powinna również wyruszyć na road show po świecie? Na pewno nie zaszkodziłoby, choć trudno powiedzieć, czy byłyby to najlepiej wydane pieniądze. O ile dobrze pamiętam, to dwa, trzy lata temu GPW rozpoczęła podróże po Europie, ale wśród większych inwestorów nie było, niestety, zbytniego zainteresowania poszerzaniem wiedzy o naszym parkiecie. Prawda jest jednak taka, że bez polskiego rynku (największego pojedynczego rynku konsumenckiego i giełdowego w naszej części Europy) nie ma regionu CEE. Zarządzający z całego świata mają tego świadomość i zabiegi marketingowe Austriaków tego nie zmienią. Chełpienie się największą kapitalizacją w regionie i emanowanie entuzjazmem co do zawojowania świata też nie rzuca raczej nikogo na kolana.

Otwiera się tu pole do działania dla GPW. Poza sprawnym marketingiem to emitenci i inwestorzy są siłą parkietu i nie można o nich zapominać. Trzeba o nich dbać na różne sposoby (to temat na osobną dyskusję). Dlatego wysiłki GPW, by wprowadzać na nasz rynek jak najwięcej dużych i ciekawych spółek z całego regionu, także ze Wschodu, są jak najbardziej słuszne. Dynamicznie rozwijający się NewConnect, najlepiej funkcjonujący rynek dla młodych, niedużych spółek w naszym regionie, jest tu bardzo dobrą strategią zdobywania regionalnej przewagi. Zwiększa zainteresowanie Polską i możliwościami naszego rynku kapitałowego, a poza tym, część firm z NC urośnie i bezpośrednio zasili szeregi giełdowych spółek z głównego parkietu.

Austriacy mają jednak jeden atut: mogą pochwalić się skutecznym skupianiem wokół siebie małych i średnich giełd regionu. Na południe od naszej granicy karty zostały już rozdane i szkoda, że wszystkie figury powędrowały do rąk Austriaków (abstrahując od tego, jak do tego doszło). GPW pozostaje teraz Wschód, ale tam sprawa jest trudna – kraje są poza UE, a zamiast świadomości inwestycyjnej obywateli obserwuje się harce mafii (np. podejrzane sposoby przejmowania firm). Dlatego trzeba mocno walczyć o polepszanie formy krajowego rynku (edukacja inwestycyjna społeczeństwa, docieranie z ofertą do spółek, pomoc w wejściu na giełdę, ściąganie ciekawych emitentów zza granicy, dbanie o szybkość i bezawaryjność systemów transakcyjnych, obniżanie opłat etc.).

Bez tego któregoś pięknego dnia możemy obudzić się z ręką w przysłowiowym nocniku. Jeśli Wiedniowi do wianuszka rynków będzie brakowało jedynie Polski, to prędzej (może nawet teraz negocjujące z MSP cztery giełdy się rozmyślą?) czy później dogada się z tym, kto może wkrótce kupić nasz parkiet. No chyba że „nasz” nowy właściciel przejmie „Wiedeń”, ale musiałby niezwykle wysoką premię zapłacić jego akcjonariuszom. Wracając do istoty tego wątku, Wiedeń będzie w stanie dużo zapłacić za GPW, a jednocześnie znajdą się pewnie kruczki prawne, by do takiego przejęcia doszło. Tym bardziej, że giełda wiedeńska wciąż podtrzymuje chęć zakupu GPW. A może połączy się ze szczęśliwym kupicem GPW? Jeśli żaden z tych scenariuszy się nie ziści, są jeszcze inne – dla nas pesymistyczne. Może bowiem się okazać, że CEE SEG na fali mody, reklamy i oferowania wielu rynków w jednym miejscu, będzie szybko się rozwijał. Obecnie formalnie nie stoi nic na przeszkodzie, by krajowe spółki były też tam notowane, jeśli tego będą chciały. A chcieć mogą, jeśli taki zabieg mógłby pomóc ich kapitalizacji czy międzynarodowej rozpoznawalności. To samo może dotyczyć brokerów. Tym bardziej, że mogą być do tego zachęcani finansowo (niższe opłaty dla spółek i traderów, nowoczesna platforma obrotu). Gra idzie w dłuższym terminie o to, kto lepiej zadba o uczestników rynku i co im zaoferuje. Mamy przecież wolny rynek UE, który stwarza szanse, ale jednocześnie zagrożenia. Co dla kogo? Można zanucić:Wicher wieje, wicher słabe drzewa łamie, hej… Wicher wieje, wicher mocne drzewa głaszcze, hej…”

Z bardzo udanego tworu naszej transformacji ustrojowej, jakim jest GPW, może więc w bardzo pesymistycznym, ale na pewno realnym scenariuszu, może pozostać jedynie szkielet. Nie pozwólmy na to. A jako ciekawostkę podaję poniżej strukturę akcjonariatu giełdy w Wiedniu. Tej samej, która tak sprawnie konsoliduje region i przekonuje świat, że tylko ona liczy się w regionie (jest taka teoria w psychologii, że jak coś się często wmawia, to ludzie w końcu wezmą to za pewnik…). To dowód, że giełda jako firma nie potrzebuje mieć jednego wiodącego akcjonariusza, do tego innej giełdy. Naprawdę.

Current Shareholders Percentage
UniCredit Bank Austria AG
Schottengasse 6 – 8
1010 Wien
11.7127%
Erste Group Bank AG
Graben 21
1010 Wien
9.4417%
Raiffeisen Zentralbank Österreich Aktiengesellschaft
Am Stadtpark 9
1030 Wien
6.1064%
Oesterreichische Kontrollbank Aktiengesellschaft
Am Hof 4
1010 Wien
5.8563%
UNIQA Versicherungen AG
Untere Donaustraße 21
1029 Wien
5.3636%
WIENER STÄDTISCHE Versicherung AG Vienna Insurance Group
Schottenring 30
1010 Wien
5.3445%
BÖHLER-UDDEHOLM Aktiengesellschaft
Modecenterstraße 14/A/3
1030 Wien
5.1428%
Wienerberger AG
Wienerbergstraße 11
1100 Wien
5.0002%
EVN AG
EVN Platz
2344 Maria Enzersdorf
4.1243%
BAWAG P.S.K. Bank für Arbeit und Wirtschaft und Österreichische Postsparkasse Aktiengesellschaft
Georg-Coch-Platz 2
1010 Wien
3.2500%
OMV Aktiengesellschaft
Trabrennstraße 6 – 8
1020 Wien
2.1429%
IMMOFINANZ AG
Gaudenzdorfer Gürtel 67
1120 Wien
2.0050%
Flughafen Wien Aktiengesellschaft
Flughafen
1300 Wien-Flughafen
2.0000%
IMMOEAST AG
Gaudenzdorfer Gürtel 67
1120 Wien
2.0000%
Mayr-Melnhof Karton Aktiengesellschaft
Brahmsplatz 6
1040 Wien
2.0000%
Österreichische Elektrizitätswirtschafts- Aktiengesellschaft
Am Hof 6a
1011 Wien
2.0000%
RHI AG
Wienerbergstraße 11
1100 Wien
2.0000%
Telekom Austria Aktiengesellschaft
Lassallestraße 9
1020 Wien
2.0000%
voestalpine AG
voestalpine-Straße 1
4020 Linz
2.0000%
Österreichische Post Aktiengesellschaft
Postgasse 8
1010 Wien
1.4999%
Österreichische Volksbanken- Aktiengesellschaft
Peregringasse 3
1090 Wien
1.2500%
CONSTANTIA PACKAGING AG
Opernring 17
1010 Wien
1.2197%
BWT Aktiengesellschaft
Walter-Simmer-Straße 4
5310 Mondsee
1.0393%
Bankhaus Schelhammer & Schattera Aktiengesellschaft
Goldschmiedgasse 3
1010 Wien
0.9666%
Burgenland Holding Aktiengesellschaft
Marktstraße 3
7000 Eisenstadt
0.8757%
Constantia Industries AG
Opernring 19
1010 Wien
0.8609%
Hypo-Banken-Holding Gesellschaft m.b.H.
Brucknerstraße 8
1043 Wien
0.7747%
Steiermärkische Bank und Sparkassen Aktiengesellschaft
Sparkassenplatz 4
8010 Graz
0.7231%
Salzburger Sparkasse Bank Aktiengesellschaft
Alter Markt 3
5021 Salzburg
0.7000%
Raiffeisen-Landesbank Tirol AG
Adamgasse 1 – 7
6020 Innsbruck
0.5164%
Bank für Tirol und Vorarlberg Aktiengesellschaft
Stadtforum 1
6020 Innsbruck
0.5000%
BKS Bank AG
St. Veiter Ring 43
9020 Klagenfurt
0.5000%
CONSTANTIA PRIVATBANK AKTIENGESELLSCHAFT
Bankgasse 2
1010 Wien
0.5000%
LINZ TEXTIL HOLDING AKTIENGESELLSCHAFT
Wiener Straße 435
4030 Linz
0.5000%
Miba Aktiengesellschaft
Dr.-Mitterbauer-Straße 3
4663 Laakirchen
0.5000%
Oberbank AG
Hauptplatz 10 – 11
4020 Linz
0.5000%
Raiffeisenlandesbank Burgenland und Revisionsverband registrierte Genossenschaft mit beschränkter Haftung
Raiffeisenstraße 1
7000 Eisenstadt
0.5000%
Raiffeisenlandesbank Kärnten – Rechenzentrum und Revisionsverband, registrierte Genossenschaft mit beschränkter Haftung
Raiffeisenplatz 1
9020 Klagenfurt
0.5000%
RAIFFEISENLANDESBANK NIEDERÖSTERREICH-WIEN AG
Friedrich-Wilhelm-Raiffeisen-Platz 1
1020 Wien
0.5000%
Raiffeisenlandesbank Oberösterreich Aktiengesellschaft
Europaplatz 1a
4020 Linz
0.5000%
Raiffeisen-Landesbank Steiermark AG
Kaiserfeldgasse 5
8011 Graz
0.5000%
Raiffeisenlandesbank Vorarlberg Waren- und Revisionsverband registrierte Genossenschaft mit beschränkter Haftung
Rheinstraße 11
6900 Bregenz
0.5000%
Raiffeisenverband Salzburg registrierte Genossenschaft mit beschränkter Haftung
Schwarzstraße 13 – 15
5020 Salzburg
0.5000%
Schoellerbank Aktiengesellschaft
Renngasse 3
1010 Wien
0.5000%
Allgemeine Sparkasse Oberösterreich Bankaktiengesellschaft
Promenade 11 – 13
4041 Linz
0.4649%
Kärntner Sparkasse Aktiengesellschaft
Neuer Platz 14
9020 Klagenfurt
0.4500%
Bank Vontobel Österreich AG
Rathausplatz 4
5024 Salzburg
0.2583%
Bankhaus Carl Spängler & Co. Aktiengesellschaft
Schwarzstraße 1
5020 Salzburg
0.2583%
Dornbirner Sparkasse Bank AG
Bahnhofstraße 2
6850 Dornbirn
0.2583%
Bank Gutmann Aktiengesellschaft
Schwarzenbergplatz 16
1010 Wien
0.2561%
Bankhaus Krentschker & Co. Aktiengesellschaft
Am Eisernen Tor 3
8010 Graz
0.2561%
EURO Invest Bank AG
Grüngasse 16/6
1050 Wien
0.2500%
Volkskreditbank AG
Rudigierstraße 5 – 7
4020 Linz
0.2500%
AGRANA Beteiligungs-Aktiengesellschaft
Donau-City-Straße 9
1220 Wien
0.1429%
DO & CO Restaurants & Catering Aktiengesellschaft
Stephansplatz 12
1010 Wien
0.1429%
ZUMTOBEL AG
Höchster Straße 8
6850 Dornbirn
0.0953%
Unternehmens Invest Aktiengesellschaft
Am Hof 4
1010 Wien
0.0001%

2 komentarze

  1. teraz już tylko niemcy chcą kupić gpw. to skandal, jak im sprzedadzą! dlaczego giełda nie może być polska, skoro przynosi miliony zysków???? bo rostowski ma dziurę w budżecie i najłatwiej zapchać przez sprzedaż narodowego srebra???? szkoda gadać,. a tymczasem wiedeń spokojnie nas ogrywa na każdym froncie i pr sobolewskiego tu nic nie wskura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.