Rozgrywki na Techmeksie ciąg dalszy

Rozgrywka o aktywa Techmeksu nabiera rumieńców. Wcześniejsze wątki możesz zobaczyć tutaj, tutaj oraz tutaj

Najnowszy raport w sprawie:

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 41 / 2009
Data sporządzenia: 2009-12-16
Skrócona nazwa emitenta
KOMPUTRONIK S.A.
Temat
Umowa przelewu wierzytelności Techmex S.A.
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie – informacje bieżące i okresowe

Treść raportu:
Spółka Komputronik SA informuje, iż w dniu 15 grudnia 2009 r. zawarła z SEB Commercial Finance Sp. z o.o. umowę przelewu wierzytelności Techmex SA.
Na mocy tej umowy Komputronik nabyła od SEB CF wierzytelności wynikające z umowy wekslowej zawartej 22.11.2007 między Techmex SA, a GMAC Commercial Finance Sp. z o.o. (poprzednik prawny SEB CF). Całkowita kwota wierzytelności (kwota główna powiększona o odsetki ustawowe) wynosi 7,43 mln zł – Komputronik nabył ją za 89% jej wartości, tj. 6,61 mln zł.
Wierzytelności te są zabezpieczone:
a) zastawem rejestrowym na 9.535 akcjach Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych SA (25% kapitału), będącym spółką zależną Techmex SA, których wartość nominalna wynosi 1.000 zł każda,
b) zastawem rejestrowym ustanowionym przez p. Jacka Studenckiego na 530.000 akcjach Techmex SA o wartości nominalnej 1 zł,
c) wekslem in blanco Techmex SA,
d) pełnomocnictwem do rachunku bankowego Techmex SA.
Komputronik SA wraz z wierzytelnością nabyła prawa do zabezpieczeń.

Samo przejęcie tej jednej wierzytelności to raczej za mało, żeby sąd zmienił zdanie i przychylił się do zażalenia zarządu Techmeksu wobec zaordynowanej przez sąd (na niejawnym i niezapowiedzianym posiedzeniu!!) likwidacji spółki… No chyba, że jak Komputronik powiedział A, to powie również B i skupi więcej wierzytelności/akcji Techmeksu… Chodzi przecież o niemałe pieniądze.

Jeśli plan Komputronika by się powiódł, to wiadomo gdzie znalazłby się kurs ;)

P.S. Zrobiłem mały test i wysłałem do kilku znajomych inwestorów, których lubię i cenię, maila o ich ocenę sytuacji Techmeksu i… wszystkie brzmiały mniej więcej tak: „Komputronik przejmie długi i wstrzyma likwidację”. Tymczasem kurs wzlatuje jedynie o „marne” 15 proc. ;) Czyżby kapitalizacja 12 mln zł wydawała się części inwestorów za wysoka? Jaki scenariusz obstawiacie za bazowy? Piszcie proszę w komentarzach poniżej.

Zawartość tego serwisu to wyraz osobistych poglądów autora, które nie stanowią “rekomendacji” w rozumieniu przepisów prawa, a każdy element serwisu hosssa.pl jest chroniony prawem autorskim.
Przeczytaj “
Prawa autorskie i zastrzeżenia prawne.

11 komentarzy

 1. Dla mnie sprawa nie jest oczywista. Ktoś ze SW dobrze zauważył, że
  1) Karen był gwarantem spłaty weksli – otrzymał wezwanie do ich spłaty
  2) Komputonik jako właściciel większościowy KARENu w rzeczywistości został pośrednio też wezwany do ich spłaty (w raporcie skonsolidowanym – to wspólna kasa przecież)
  3) Komputronik wykupując te weksle za 89% ich wartości w rzeczywistości zaoszczedził na tym długu około 1 mln

  To cała historia.
  Komputronik ocalił 1 mln zł ponieważ nie ma gotówki w kasie na szastanie pieniedzmi (posiada około 21 mln gotówki na koniec 3 kwartału)Nie ma mowy więc o chęci jakiś przejęć.
  Otrzymał też w ten sposób zabezpieczenie pod akcje Studenckiego i SCORa (25% udziału)
  Jednak zwrócie uwage na to, że wierzyciel oczywiście nie chciał czekać na te akcje bo ich wartość jest zbyt niska i majątek znalazł sie w masie upadłościowej. Wezwał więc do spłaty weksli i Komputronik spłacił je defakto chroniąc 1 mln.

  Wnioski wyciągnijcie sami, co jest wart majątek znajdujący sie w masie upadłościowej

 2. Moim skromnym zdaniem,Komputronik wyraził chęć rozmowy z syndykiem,to coś na rzeczy jest,jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo
  Konkluzja:Jak się dogadają z syndykiem co do kasy,to jest coś na rzeczy
  innymi słowy jestem na tak???

 3. a ja zacytuje kolege:
  Szanowni Państwo,
  Znam dokładnie przyczynę dlaczego Komputronikowi zależy na uratowaniu Techmexu. Mianowicie, oprócz weksli które podpisał Karen na rzecz Techmeksu na kwotę przekraczającą 7 mln złotych, istnieją jeszcze bezpośrednie transakcję miedzy Techmex a Komputronikiem.
  Techmex w ramach działalności handlowej jest winny Komputronikowi blisko 10 mln złotych !!!!!!!! ( bez ubezpieczenia )
  Co po zsumowaniu z wekslami daje kwotę około 17 mln!!!!!!!!!!! Złotych.
  Jeżeli dołożymy do tego jeszcze stratę grupy Komputronik za trzeci kwartał na poziomie 3 mln to wyjdzie nam że Grupa Komputropnik jest na minusie ponad 20 MLN złotych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dlatego Zarząd Komputronika robi wszystko aby uratować Techmex bo tak naprawdę ratują samych siebie, bo jeżeli sąd ogłosi likwidację Techmex to grupa Komputronik będzie musiała pokazać w bilansie całą stratę czyli 20 mln zl plus wynik za 4 kwartał, co w następstwie spowoduję wypowiedzenie finansowania przez większość dostawców Komputronika i ogromne problemy firmy. ( Aby się nie okazało że tonący Techmex pociągnie za sobą Komputronik)
  Natomiast, jeżeli komputronikowi udałoby się przejąć Techmex to najprawdopodobniej zaproponują wierzy cielą spłatę długu w akcjach grupy co pozwoli rozmydlić cała sprawę i uchroni Komputronika przed olbrzymimi problemami. Zobaczymy czy się Im ta sztuka powiedzie, ale plan mają naprawdę przemyślany.
  Pozdrawiam,
  Robert Poznań

 4. i jeszcze to:
  Komputronik nie uratuje Techmeksu bo nie ma takiej potrzeby. Wykup weksli był czystym interesem. Za 90% skupił wierzytelności, które zostały by tak czy inaczej wyegzekwowane przez syndyka Techmeksu. Przy okazji Komputronik zapewnił sobie udział w najbardziej wartościowych aktywach Techmeksu. Więc transakcja jak najbardziej korzystna na Komputronika a nie Techmeksu. Poza tym, według pojawiających się informacji w Techmeksie nie ma już wartościowych pracowników co dla firmy IT oznacza jej koniec i nic tego już nie zmieni.

 5. Bogus może masz rację, ale nie zapominajmy o tym że TECHMEX to teraz spóła która ma olbrzymie pole dla spekulantów. Jedna dobra informacja i kurs idzie 15%, zła -15%. Za małe pieniądze można się nieźle zarobić. Na koniec stycznia 10zł? Nie ma szans, ale 3zł – bardzo możliwe.

 6. NO I NIE BĘDZIE LIKWIDACJI! KURS JUŻ 100%!!!!!!!!!!!!!!! KTO SPRZEDAŁ TEN OKAZAŁ SIĘ NAJWIĘKSZYM FRAJEREM NA ZIEMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.